Testy Hipot - bezpieczeństwa elektrycznego - Hipot-Testery bezpieczeństwa elektrycznego

HIK-CONSULTING Autoryzowany Przedstawiciel
AR_logo
SCI-logo
MENU
EEC
pasek
TESTERY BEZPIECZEŃSTWA ELEKTRYCZNEGO
Wielkanoc 2024
Przejdź do treści

Testy Hipot - bezpieczeństwa elektrycznego

TESTERY > Testery Hipot

Testery HIPOT SCI




Tester HIPOT: SCI 290

SCI testery      
Najważniejsze informacje o rodzajach testów
Testery bezpieczeństwa elektrycznego typu HIPOT (Test HIPOT: HIGH POTENTIAL = Wysokie Napięcie) służą do badania wytrzymałości izolacji urządzeń elektronicznych, tak aby zapewnić sprawdzenie bezpieczeństwa użytkownika przy napięciach występujących w sieciach zasilania i w sytuacjach podwyższonego napięcia zasilania, które mogą wystąpić np. w czasie burzy.


TESTY HIPOT  są wykonywane napięciem zmiennym AC lub stałym DC
Rozróżniamy dwa typy podstawowych testów HIPOT: testy z wykorzystaniem napięcia stałego DC i testy z wykorzystaniem napięcia zmiennego AC. W czasie testów AC stosuje się napięcie testowe - odpowiednio wysokie -   o częstotliwości sieci zasilania 50Hz, 60Hz, a także dla aparatury profesjonalnej np. 400Hz, 800Hz... Częstotliwość napięcia testowego ustala użytkownik, tester dostarcza odpowiedniej częstotliwości niezależnie od lokalnej sieci zasilania. Jest to wygodne w przypadku produkcji na eksport, gdzie lokalna sieć ma częstotliwość 50Hz, a na rynku Odbiorcy sprzętu jest to 60Hz. Nowoczesne testery pozwalają na wybor częstotliwości testu.

Napięcie testowe, (o ile nie obowiązują specjalne wymagania) zazwyczaj jest wyliczane ze wzoru: U testu = napięcie sieci (230V) x 2 +1000V.

Przykład:
Napięcie testowe dla sieci 230V wynosi:  230*2 +1000 = 1460V AC
Istnieje możliwość stosowania zamiennie testów DC, gdzie napięcie trzeba przeliczyć odpowiednio do wartości maksymalnej (szczytowej) dla napięcia AC. Napięcie testowe DC = Nap. test. AC * współczynnik 1.41.


Dodatkowe funkcje testerów HIPOT i testy:


CONTINUITY
W tym teście badany jest obwód uziemienia, pomiar odbywa się przy użyciu małego prądu - podobnie jak dla pomiaru omomierzem. Zazwyczaj ten test jest wykonywany przed testem HIPOT. W teście CONTINUITY nie badamy wytrzymałości prądowej przewodu uziemienia, tylko sam fakt prawidłowości / istnienia połączenia uziemienia.

INSULATION RESISTANCE  (IR)
Pomiar oporności izolacji, wynik pomiaru jest przedstawiany w GOhm, lub MOhm. Tester wykonuje pomiar ustalonym napięciem np. 500V lub 1000V. W czasie tego pomiaru nie może nastąpić przebicie izolacji.

GROUND BOND GB
Jest to test wytrzymałości prądowej przewodu uziemienia. Przewód ten w celu ochrony Użytkownika danego urządzenia musi wytrzymać przepływ dużego prądu w przypadku przebicia izolacji. Przepływ odpowiednio dużego prądu przez odpowiednio długi czas muszą być dobrane odpowiednio do instalacji bezpiecznikowej. Inaczej mówiąc wewnętrzny przewód uziemienia musi wytrzymać przepływ prądu przebicia przez czas potrzebny do zadziałania bezpiecznika nadprądowego w instalacji zasilania. Typowo są to prądy np. 25A w czasie np. 1min. Dedykowane Testery GROUNDBOND


W celu ułatwienia określenia rodzaju testów i parametrów testów można skorzystać z gotowych zestawień: HIPOT TEST STANDARDS




Bezpieczeństwo Użytkownika / Operatora testera HIPOT

Testery Associated Research i SCI Slaughter posiadają szereg pewnych i szybkich, opatentowanych zabezpieczeń elektronicznych aktywnych i biernych, które prawidłowo stosowane zapewniają bezpieczeństwo w czasie testów. Więcej informacji np. Bezpieczeństwa Operatora. Testery w czasie pracy monitorują wartość wytwarzanego napięcia testowego w stosunku do napięcia ustawionego, podobnie monitorowany jest prąd wychodzący z testera i powracający do testera. Różnica prądów WY / WE większa niż 0.5 mA powoduje niezwykle szybkie wyłączenie wysokiego napięcia w czasie <1ms.

copyright
UWAGA: Nasza strona używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.
Copyright © HIK-CONSULTING           Chabrowa 16, 01-934 Warszawa
tel: 603-639-355 / tel: +48 22 864-99-08       Godziny pracy: 8-16, Pon-Pt
Wróć do spisu treści